Strona główna » Serwis maszyn przemysłowych – na czym polega?

Serwis maszyn przemysłowych – na czym polega?

przez admin

Naprawa maszyn przemysłowych to duże wyzwanie. Prawidłowy serwis opiera się na wiedzy technicznej, ale także na znajomości budowy, funkcjonowania maszyn a także umiejętności rozpoznawania usterek. Przy usterkach, niezbędny jest fachowy doradca posiadający wieloletnie doświadczenie. Niekiedy naprawa nie jest możliwa, należy zainteresować się częściami zamiennymi do maszyn. Na czym polega serwis maszyn przemysłowych i produkcja części zamiennych? Tego dowiesz się w niniejszym artykule. 

Serwis maszyn przemysłowych – na czym polega?

Serwis maszyn przemysłowych polega na szczegółowym przeglądzie stanu technicznego urządzenia. Gdy wystąpią usterki, maszyny poddaje się naprawie lub konserwacji. 

Szczegółowy opis usługi prawidłowego serwisowania maszyn przemysłowych można znaleźć w artykule https://www.lukasmetal.pl/montaz-i-naprawa-maszyn-lukas/.

Powody występowania usterek:

Zużycie trybologiczne – które powstaje na przykład w wyniku tarcia o siebie elementów maszyny, powodując ich niszczenie.

Zużycie zmęczeniowe – polega na zniszczeniu materiału z którego wykonana jest maszyna. Staje się on mniej wytrzymały, np. na skutek procesów chemicznych. 

Największym błędem firm przemysłowych jest zwlekanie z decyzją o serwisie maszyny w przypadku wystąpienia usterki. Uwagę powinny zwracać nawet problemy, które wydają się błahe i nieistotne. W branży przemysłowej wykorzystującej tak zwane maszyny ciężkie, nieprawidłowości w procesie pracy mogą poskutkować bardzo niebezpiecznymi wypadkami.

Serwis maszyn przemysłowych – jak unikać usterek?

Aby uniknąć usterek warto raz na jakiś czas kontrolować stan maszyn przemysłowych, dbać o ich konserwację oraz prawidłowo je użytkować. W ich eksploatacji należy zwrócić uwagę na czas pracy, ilość uruchomień i wyłączeń oraz ingerencje techniczne. Jeśli chodzi o konserwację, powinna ona przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta maszyny przemysłowej. Niektóre elementy – takie jak filtry, ogumienia, uszczelki, trzeba regularnie wymieniać. 

Serwis maszyn przemysłowych – produkcja części zamiennych

Firmy, które stosują w swojej pracy maszyny przemysłowe na pewno zdają sobie sprawę, że nie każdą usterkę można naprawić. Wówczas należy zainteresować się produkcją części zamiennych.

Nie zawsze istnieje możliwość zakupu oryginalnych części od producenta, a w szczególności, gdy maszyna została wykonana na zamówienie. W takim wypadku istotnym jest wykonanie części zamiennej zgodnej ze specyfikacją, a szczegółowy proces produkcji części znajduje się na stronie https://www.lukasmetal.pl/produkcja-czesci-zamiennych/.

Produkcja części zamiennych polega na:

  • projektowaniu poszczególnych elementów,
  • pracy koncepcyjnej,
  • tworzeniu części zamiennych przy zastosowaniu różnych technologii, 
  • analizie właściwości,
  • opiece serwisowej. 

Dobra firma zajmująca się produkcją części zamiennych do maszyn przemysłowych musi posiadać zaawansowany park maszynowy, pracowników o dużym doświadczeniu, posiadających zaawansowane umiejętności z zakresu prac projektowych i obróbczych, kompleksowe podejście do klienta oraz gwarantować szeroki zakres działań. 

Serwis maszyn przemysłowych – podsumowanie

Serwis maszyn przemysłowych oraz produkcja części zamiennych to zadania, które warto zlecić profesjonalnym firmom, na co dzień mającymi do czynienia z maszynami przemysłowymi różnego rodzaju. Doświadczenie oraz ekspercka wiedza jest niezawodna w przypadku usuwania usterek oraz projektowania części zamiennych do maszyn. Pamiętajmy, że wszystkie działania mające na celu sprawność maszyn przemysłowych muszą gwarantować bezpieczeństwo pracowników w zakładzie pracy. 

Podobne artykuły

Napisz komentarz