Strona główna » Czym jest filtr gazu i kiedy go stosować?

Czym jest filtr gazu i kiedy go stosować?

przez admin

Jeżdżąc samochodem z instalacją LPG można zaoszczędzić dosyć pieniędzy, a przy tym jednocześnie mieć wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. Gaz jest tańszy od benzyny i tym samym znacznie bardziej opłacalny.

Instalacja LPG w pojazdach może przynieść duże oszczędności, szczególnie kierowcom, którzy podróżują na długich dystansach. Warto również pamiętać o wymianie filtra gazu, tak by nie doprowadzić do kosztownych awarii.

Czym w ogóle jest filtr gazu?

Filtr gazu służy przede wszystkim do ochrony instalacji LPG, szczególnie elementów delikatnych jak wtryskiwacze, które są narażone na działanie wielu zanieczyszczeń.

Warto zaznaczyć, że instalacje LPG są między innymi wyposażone w dwa rodzaje samochodowych filtrów LPG:

  • Filtr gazu w stanie ciekłym;
  • Filtr gazu w stanie lotnym.

Filtry tego typu wytwarzane są najczęściej w postaci papierowych wkładów i instalowane w obudowie. Niezależnie od rodzaju filtra gazu, warto pamiętać by go regularnie wymieniać, w celu ochrony wtryskiwaczy. Gwarantuje to również prawidłową pracę całej instalacji gazowej. Szybkie zużycie filtra jest spowodowane stosowaniem gazów złej jakości. W związku z tym warto zadbać o to, by tankować gaz o jak najwyższej jakości.

Najpopularniejszym rodzajem filtrów LPG są filtry fazy lotnej producenta BRC, których ofertę można przeanalizować na stronie https://nagaz24.pl/filtry/producers-69/.

Filtr gazu – Jakie ma zalety?

Filtry do gazu LPG montowany jest pomiędzy reduktorem a wtryskiwaczami i odpowiada za jakość paliwa dostarczanego do wtryskiwaczy. Wyposażone są w specjalne wkłady filtracyjne, które są stworzone z takich materiałów jak papier (celuloza, papier filtracyjny) poliester i włókno szklane. Najpopularniejszym typem jest filtr celulozowy, w którym papier jest impregnowany żywicą w celu zwiększenia jego odporności na działanie cieczy.

Można wymienić cały filtr fazy gazowej lub pozostawić obudowę i wymienić wkład. W instalacjach gazowych używa się także filtr fazy ciekłej, który jest instalowany na reduktorze lub zaworze (pomiędzy parownikiem a butlą gazową). Jest wymieniany co 23 000 km. Prawidłowo dobrany filtr skutecznie zatrzyma wszelkie zanieczyszczenia.

Jak często należy wymieniać filtr gazu?

Oba filtry należy wymieniać co najmniej raz w roku po przejechaniu około 10 000 km. Jeśli jednak producent zaleca inaczej, w takim wypadku trzeba iść za jego słowem. Dlatego też należy pamiętać, że działanie całej instalacji gazowej i jej trwałość zależy od jakości filtra, który z kolei zależy od działania całego pojazdu.

Dobrym rozwiązaniem jest kupić nowy filtr u specjalisty, który dostarcza najwyższej jakości filtry gazowe, takiego jak filtr gazu producenta AC Stag – produkty tej firmy można znaleźć na stronie https://nagaz24.pl/filtry/producers-2/. Dokładając kilka złotych więcej, nie tracisz wiele, a zaoszczędzisz znacznie więcej, ponieważ nie będziesz musiał w krótkim czasie montować całości ani naprawiać silnika.

Podsumowanie

Filtr gazu jest przede wszystkim ważnym elementem dla prawidłowego działania instalacji gazowej, a tym samym również zasilanych nią pojazdów. Regularna kontrola, a także samodzielne sprawdzanie stanu filtrów tego typu może pomóc uniknąć wielu awarii.

Aby uniknąć problemów z instalacją gazową, oprócz wymiany filtra gazu należy również pamiętać o regularnej kontroli po instalacji. Najlepiej tankować gaz tylko na autoryzowanych stacjach LPG, aby zmniejszyć ryzyko napełnienia zbiornika gazem złej jakości.

Podobne artykuły

Napisz komentarz