Strona główna » Prasa CNC – co warto wiedzieć?

Prasa CNC – co warto wiedzieć?

przez admin
Obróbka CNC metali i gięcie blach

Prasa krawędziowa CNC wykorzystuje wyposażone narzędzia (formę ogólną lub specjalną) do gięcia zimnej blachy w różne geometryczne kształty przekroju. Jest to maszyna do formowania blach przeznaczona do obróbki blach walcowanych na zimno i jest szeroko stosowana w obróbce gięcia blach w przemyśle. Takich jak samochody, produkcja samolotów, przemysł lekki, przemysł stoczniowy, kontenery, windy i pojazdy kolejowe. Prasy krawędziowe CNC są ogólnie podzielone na synchroniczne giętarki CNC z drążkiem skrętnym i elektrohydrauliczne serwoprasy krawędziowe CNC. 

Co oznacza CNC? 

Najbardziej interesuje nas CNC do obróbki blach. Główną modyfikacją w tym zakresie jest CNC gięcie blach. Ale najpierw przyjrzyjmy się trochę bardziej ogólnie, co tak naprawdę oznacza produkcja CNC . Jeśli mamy spróbować opisać technologię CNC po ludzku, zacznijmy od zasady działania maszyny, która otrzymuje polecenia sterujące (informacje o tym, co robić, jak się poruszać) w postaci liczb. 

Technicznie rzecz biorąc, sposób, w jaki to działa, polega na tym, że istnieją dwie maszyny. Jedna z nich wykonuje gięcie blachy na prasie krawędziowej, a drugi (serwomotor) płynnie reguluje swój ruch w różnych osiach (pozycjonowanie), przy czym informacja ta jest przygotowywana z wyprzedzeniem w postaci liczb (współrzędnych), stąd sterowanie cyfrowe. W praktyce jednak spotykamy się dziś nie tylko z kontrolą pozycji, ale również charakterem ruchu, a zwłaszcza szybkością. 

Więcej informacji na temat gięcia blach możemy uzyskać ze strony https://jakubowski-mechanika.pl/giecie-blachy/.

Trochę historii

Historycznie potrzeba „programowania” maszyn produkcyjnych istniała od XIX wieku. Chodziło głównie o obróbkę skrawaniem, więc wprowadzenie CNC do gięcia blach nastąpiło później. Pierwsze próby były podobne np. do flashineta, gdzie mechanizm sterujący (krzywki) ustawiano ręcznie obok maszyny produkcyjnej, co było ustawieniem zgrubnym, na co wpływ miały również wibracje samej maszyny. 

Dlatego szybko zrodziły się pomysły oddzielnej maszyny sterującej od produkcji i abstrakcyjnego wprowadzania informacji o ruchu, a także położono podwaliny pod czynność jaką jest obróbka cnc metalu. Pierwsze metody zapisu informacji polegały albo na równoległym kopiowaniu szablonu, albo na powtarzaniu ruchu. Te analogowe maszyny CNC są nadal używane w niektórych gałęziach produkcji CNC.

Dziurkowanie lub składanie

Dopiero technologie wykorzystujące dwa oddzielne zsynchronizowane serwomechanizmy – tak zwane selsyny – odnotowały prawdziwą separację, a tym samym drastyczny wzrost dokładności. Tutaj możemy już mówić o zarządzaniu abstrakcyjnymi informacjami, które jest podobne do tego, jak dzisiaj działa CNC obróbka blach . Ze względu na swoją dokładność ten system sterowania był również wykorzystywany np. do sterowania wieżyczkami strzelniczymi na dużych statkach.

Możliwości obróbki metali metodą CNC jest bardzo dużo, wszystkie szczegółowo opisane w artykule https://jakubowski-mechanika.pl/obrobka-cnc/.

Cechy elektrohydraulicznej prasy krawędziowej CNC

  • Bezpośrednie programowanie kąta z funkcją kompensacji kąta.
  • Korekta sprzężenia zwrotnego wykrywania linijki siatki w czasie rzeczywistym, pełna kontrola w pętli zamkniętej, ogranicznik ruchu wstecznego i dokładność pozycjonowania suwaka wynosi ± 0,02 mm.
  • Górna forma wykorzystuje urządzenie do szybkiego zwalniania, a dolna forma wykorzystuje mechanizm kompensacji odkształcenia klina.
  • Dzięki funkcji programowania wieloetapowego może realizować wiele automatycznych operacji, zakończyć jednorazowe przetwarzanie części wieloetapowych i poprawić wydajność produkcji.
  • Importowany układ hydrauliczny o stabilnej wydajności i zwartej konstrukcji można wybrać zgodnie z potrzebami użytkownika, a tylny ogranicznik można napędzać śrubą kulową i paskiem rozrządu.

Podobne artykuły

Napisz komentarz