Dużo mówi się o implantach dentystycznych, ale wielu pacjentów wciąż obawia się zabiegu. Według powielanych mitów czas trwania leczenia jest zdecydowanie za długi, a implantacja zawsze bolesna – na szczęście to nie prawda. Zapoznaj się z 7 faktami o implantacji, których mogłeś nie wiedzieć.
1. Długi czas leczenia? Nie zawsze!
To, jak długo trwa wprowadzanie implantów i następujący po nim czas gojenia, różni się w zależności od pacjenta. Czas trwania leczenia różni się w zależności od tego, czy stosuje się jeden, czy więcej implantów. Jeśli konieczna jest augmentacja kości, leczenie może trwać dłużej lub konieczne są dwa zabiegi: augmentacja kości i późniejsza implantacja.
Jeśli jednak implant zostanie wprowadzony zanim kość szczęki zacznie się degenerować, augmentacja kości zwykle nie jest konieczna. Inną opcją są mini implanty. Jednoczęściowe implanty o zmniejszonej średnicy są najczęściej stosowane do pewnego zakotwiczenia protezy w szczęce. Augmentacja kości zwykle nie jest do tego konieczna. Dzięki małej średnicy implantów zarówno sam zabieg, jak i faza gojenia są krótsze.
2. Zbyt drogie? Nie!
Implanty zębów nie są tanie, ale warto. Długa żywotność sztucznych korzeni zębów mówi sama za siebie: Implant, który idealnie wrośnie w kość szczęki ma w zasadzie nieograniczoną trwałość – pod warunkiem prawidłowej higieny jamy ustnej. Każda cena jest warta pięknego, zdrowego uśmiechu
3. Ból? Nie, absolutnie!
Wprowadzanie implantów jest naprawdę bezbolesne. Jest nawet postrzegane znacznie mniej boleśnie niż ekstrakcja zęba. Dzięki miejscowemu znieczuleniu pacjenci nawet nie zauważają, co implantolog robi w ich ustach. Niektórzy dentyści stosują nawet hipnozę – zwykle nie można zrezygnować ze znieczulenia miejscowego, ale zabieg odbierany jest jako odprężający i znacznie krótszy. Protetyka na prawdę potrafi zadziwić!
Jeśli chcesz wiedzieć w jaki sposób montuje się protezę zębową, sprawdź to na https://esthedent.pl/stomatologia/protetyka/.
4. Implanty można zasadniczo zakotwiczyć w dowolnym miejscu w szczęce.
Implant dentystyczny można umieścić w jamie ustnej w dowolnej pozycji. Stomatolog bierze pod uwagę układ szczęki górnej i żuchwy w celu określenia optymalnej głębokości i grubości implantu.
5. W produkcji wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie.
Dzięki stomatologii wspomaganej komputerowo i technikom produkcji przemysłowej implanty dentystyczne można teraz wytwarzać szybciej i taniej niż w przeszłości. Nowoczesne technologie takie jak CAD/CAM pozwalają również na najwyższy poziom precyzji w protetyce stomatologicznej. W razie potrzeby technik dentystyczny zadba o wykończenie dla nieskazitelnej estetyki.
6. Implanty dentystyczne palaczy trzymają krócej.
Implant może trwać całe życie przy odpowiedniej pielęgnacji zębów i higienie jamy ustnej. Średnia długość życia wynosi około 15 do 20 lat. Ale bądź ostrożny: jeśli regularnie palisz papierosy to wiedz, że nikotyna ma negatywny wpływ na żywotność implantu. Mogą wystąpić komplikacje, a proces gojenia jest opóźniony. Może to również prowadzić do nieprzyjemnego zapalenia dziąseł, ponieważ toksyny dostają się do rany.
7. Czy implanty są również dla osób starszych? Jasne oczywiście!
To, czy implant dentystyczny jest właściwym wyborem, nie zależy od wieku pacjenta, ale od jego ogólnego stanu zdrowia. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, implant można w zasadzie stosować w każdym wieku. Miniimplanty do zakotwiczenia trzeciego zęba są szczególnie odpowiednie dla starszych pacjentów z bezzębną szczęką, ponieważ czas gojenia jest krótszy, a zabieg jeszcze delikatniejszy. Czasami implanty są lepszym wyborem niż całościowa proteza zębowa.
Implant jest odpowiedni dla prawie każdego i właściwie zawsze jest lepszym rozwiązaniem w przypadku utraty zębów. Ból podczas implantacji czy niekompatybilność z implantami należą już do przeszłości. Dziś zabieg jest małoinwazyjny, zwykle prawie bezbolesny i ma dobre wskaźniki przyswajalności wynoszące 95%.