Strona główna » Co należy wiedzieć o montażu klimatyzacji w domu?

Co należy wiedzieć o montażu klimatyzacji w domu?

przez admin
Wybór i montaż klimatyzacji w domu

Czym dokładnie jest klimatyzator?

Klimatyzacja to najłatwiejszy i co najważniejsze coraz bardziej przystępny cenowo sposób na utrzymanie optymalnego poziomu temperatury i wilgotności w domu. Rosnąca popularność tego typu instalacji w domach jednorodzinnych coraz więcej zalet. Klimatyzacja bardzo często kojarzy się z luksusem i dobrem dostępnym tylko w sklepach i innych placówkach oferujących usługi, nic bardziej mylnego. Ponadto pozytywny wpływ na mikroklimat pomieszczenia utrzymuje się znacznie dłużej niż przy wysokiej temperaturze. Coraz więcej osób używa również klimatyzatorów jako grzejników.

Błędne przekonania na temat negatywnego wpływu klimatyzatorów na nasze zdrowie wynikają z błędów popełnionych podczas instalacji lub po instalacji. Jeśli wszystko jest zrobione dobrze, klimatyzacja może poprawić jakość powietrza w każdym domu i pozytywnie wpłynąć na ludzkie zdrowie.

Decydując się na montaż klimatyzatora w domu, warto zwrócić uwagę na jego parametry, dostosowane do kubatury budynku, a także jego awaryjności. Takie informacje można znaleźć na stronie https://www.eko-sowa.pl/produkty-i-uslugi/klimatyzacja/.

Jak działa klimatyzacja?

Procesy wymiany powietrza i chłodzenia oparte są na czynniku roboczym krążącym w układzie. Cyrkulacja między parownikiem a skraplaczem powoduje schłodzenie powietrza w pomieszczeniu i odprowadzenie pochłoniętego ciepła na zewnątrz. Podczas eksploatacji klimatyzatorów zabronione jest stosowanie czynnika chłodniczego R22, który został wycofany po stwierdzeniu jego negatywnego oddziaływania na atmosferę. Obecnie stosowane są czynniki chłodnicze R407C lub R410A. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli klimatyzator nie jest produkcji znanej marki i pochodzi z Chin.

Montaż klimatyzacji

Jeśli ktoś już zdecydował się na montaż klimatyzatora w swoim domu lub biurze, pozostaje tylko znaleźć odpowiednich fachowców do jego montażu. Należy pamiętać, że na jakość i wydajność chłodzenia powietrzem ma wpływ nie tylko wybrany rodzaj klimatyzatora, ale również prawidłowa instalacja. Dlatego montaż najlepiej zostawić specjalistom. Wówczas masz pewność, że urządzenie jest zainstalowane zgodnie z wytycznymi producenta, co zapewnia mu prawidłową i bezpieczną pracę.

Decydując się na firmę zajmującą się montażem klimatyzacji należy zwrócić uwagę czy posiadają oni uprawnienia do:

  • wykonania montażu urządzenia (uprawnienia f-gazowe)
  • napełnienia klimatyzatora czynnikiem chłodzącym oraz wykonania próby szczelności układu urządzenia – umożliwia to świadectwo kwalifikacji zawodowej w zakresie naprawy i konserwacji urządzeń zawierających urządzenia chłodnicze i substancje kontrolowane.

Żywotność klimatyzatora

Czas działania pojedynczego klimatyzatora określany jest na 30 lat. Długość tego okresu zależy od zastosowanych podzespołów, prawidłowej pracy urządzenia oraz regularnych przeglądów. Usługi serwisowe pozwalają na bieżąco korygować usterki. Oczywiście żywotność w dużej mierze zależy od kosztu klimatyzatora. Najdroższe jednostki działają najdłużej. 

W przypadku wymiany klimatyzatora należy poprosić firmę o odbiór i utylizację starego urządzenia. Przegląd gwarancyjny urządzenia powinien odbywać się 2 razy w roku. Warto pamiętać o tym, że np. wyciek freonu może wiązać się ze sporymi kosztami naprawy, a nawet koniecznością jego wymiany, stąd należy wziąć pod uwagę regularne serwisowanie urządzenia.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat montażu klimatyzacji w domu, zapoznaj się z informacjami firmy instalacyjnej na stronie https://www.eko-sowa.pl/.

Podobne artykuły

Napisz komentarz